WHO IS


AREAS OF EXPERTISE
Lecturing, Researching (link) and thesis (link) adviser in Quantum Physics and Particle Physics, History of Physicist, Philosophy of Non-linear Science (Chaos Theory, Complexity), Education and The Critic of SimulationTheory in Human and Society Behaviours and Cinema.

PERSONAL SUMMARY
Professor in physics (1988). Former president of Turkish Physical Society (link) (1987- 1997) and Balkan Physical Union  (link) (1989-1997). Founder of Balkan Physics Letters (1995).  Founder President of Turkish Science and Utopia Foundation, (1997-1999). Publishing in International and Turkish Scientific Journals (link). Writer of three books (link). Writing popular articles in several magazines. Founder of Turkish Disorder Systems Working Group (2000).

WORK EXPERIENCE AND DUTIES
Senate Member, İstanbul University, İstanbul, Turkey (2011-2014). Head: İstanbul University, Science Faculty, Physics Department, İstanbul, Turkey (1988-1991 and 2001-2007 and 2011-2013). Chairman: İstanbul University, Science Faculty, Physics Department, High Energy and Plasma Physics Division, İstanbul, Turkey (1988-2014). Scientific Visitor in CERN, ICTP, MU, LSE. Organizer of International and Notional Conferences.

PERSONAL SKILLS
Guiding in Istanbul, Traveller, Turkish cooking, 

PERSONAL DETAILS
K. Gediz Akdeniz, Uskumruköy Merkez Mevki Manolya Sok. No: 53 Sarıyer-İstanbul-Turkey T: 902123567464 M: +90 532 4521405 E: gasgah@yahoo.com
DOB: 04/02/ 1947

Nationality: Turkish   


Gediz Akdeniz
Pakize Barışta - 7/17/2011
Gediz Akdeniz’in ‘Kara Kefali’ romanında Batı çıplak

Edebiyat, hakikatin peşine düşenlerin son sığınağıdır bence!

Hakikat, içinde barındırdığı bütün düzenli, düzensiz ve her an değişken savrulmalarıyla; edebiyatın her türlü ve manalı açılıma müsait kendi delifişek aurası içinde, hem uygun bir zuhur ortamı, hem de huzurlu bir liman bulur.

Edebiyatın açılımları kaotik manalı açılımlardır aslında. Atomları düzensiz hareketlere sahiptir –delifişeklik de bundan zuhur eder zaten– ve yol verdiği (sebep olduğu) duyguların zenginliği ile şaşırtıcılığı da bu yüzden beklenmediktir.

Yazarın sürekli temas içinde olduğu, hatta soluduğu hayat parçacıkları (iç ve dış/ batınî ve harici), metnin özgürlüğü içinde serserileşerek kendi lezzetli karmaşıklıklarını oluştururlar.

Edebiyattaki zuhur etme durumu da budur işte bana göre.

Gediz Akdeniz bir roman yazmış.

Moderniteye (her manada) minnet duymayı sorguluyor!

Kendi tanımıyla bu roman karmaşık ütopya denemesi: “(...) yakın zamanlarda ‘Post-modern Bilim’ çalışmalarına ve bunların metafor kritiklerine merak sarmış bir teorik fizikçinin şizofrenik endişeleridir.”

Kara Kefali adlı romanın kahramanları, İstanbul İnsanı olarak adlandırılan bir erkekle, kara kefali bir balıktır.

“Bu endişelerin, İstanbul İnsanı’nın kara kefaline, kara kefalinin İstanbul İnsanı’na anlattığı masalların karmaşıklığını da yenmeye çalışır. Çünkü onun kuramına göre insanlığı özgürleştireceğini düşündüğü kalkışmanın düzensiz simülasyonları, İstanbul karmaşıklığının kaotik farkındalığında saklıdır,” diyor fizikçi ve yazar Gediz Akdeniz.

Kara Kefali, roman olmayan bir roman bence; Aristo yöntemine (dramatik) göre yazılmadığı gibi, yazarının peşine düştüğü İstanbul karmaşıklığının kaotik farkındalığına da uyan bir metin; kendi şaman- putperest- pagan- heterodoks- Yahudi- Hıristiyan- Müslüman- ateist.. gizemler manzumesinin yanısıra, İstanbul’la iç içe geçmiş Roma, Helen ve Osmanlı duygu dinamiklerine sahip oluşuyla da, bu muhteşem kaosun kültürel zuhurunu kendinde cisimleştiriyor ve biçimlendiriyor.

İstanbul İnsanı için bu kent, araştırmalarına kaynaklık eden önemli ve belki de tek yeryüzü laboratuarı; onun İstanbul sokaklarını arşınlamasında –kendi kendine edindiği misyonda– şu var: “İstanbul karmaşıklığının sırrının peşinde bu sokaklarda heterodoks bir derviş gibi dolaşıp durmasının, adı konulmamış yeni bir meditasyon denemesi olduğu da çıkarılmasın. Bu sokakları son yıllarda düzensiz insan ve insani sistem davranışları için geliştirmeye çalıştığı, gerçeklik ilkesi kaotik farkındalık olan ‘Duyarlı Düzensiz İnsan Dinamikleri’ adını verdiği simülasyon kuramı için adeta bir laboratuar olarak görüyordu. Çünkü bu kuramına göre, insanlığın bu gidişini değiştirebilecek dönüşüm ancak bu kentin sokaklarındakilere benzer karmaşık insani sistemlerde saklı olan kaotik farkındalık simülasyonlarının zuhurlarıyla olabilirdi.”

Hakikatin peşine düşerek onu ele geçirmeye çalışan insanı aslında hakikat ele geçirir!

Çünkü hakikatin (hayatın) o muhteşem kaotik döngüsünün duygusuna kimse ayar çekemez!

Sırrın ele geçirilmesi gerekmez. Aslında imkânsızdır bu.

Sır, duyarlı düzensizliğin dinamiklerinin kavranmasının belirli bir aşamasında neredeyse kendiliğinden zuhur eder.

İstanbul’un masalı içinden gösterir kendini!

Yazar Gediz Akdeniz de bu masala dâhildir. (Kendini dâhil etmiş ve bence çok iyi etmiş.) Bazı hakikatçilere işaretini gönderiyor sadece; devrim, bilim, kültür, duygu.. dinamikleriyle ilgili yepyeni post-modern ele alışlar, kuantum teorileri için yepyeni yaklaşımlar ve yorumlarda bulunuyor; ne yönetme ne de yönlendirme, sadece bir farkındalık yaratma çabası onunki.

Bir tez’in sanatta kullanımı, onu edebiyatta edebileştirme girişimleri her zaman sırıtır, yapay kalır. Kara Kefali’de ise bir bilim insanının bilimsel ve anti değerler manzumesi içinde oluşturduğu fikirleri, bir edebî dil içinde harmanlaması, enerjisinin başka bir midyumda savrulup harcanması değil, tam aksine mevcut edebî yapıların da altüst edilmeleriyle ortaya çıkan değerli bir edebî biçimlendirme olmuş bence.

Bu aynı zamanda romanın modernitesine (Batılılaştırılmış ve egemenleştirilmiş) karşı koyan bir romançözüm denemesi.

Gediz Akdeniz’in Kara Kefali’ni okuduktan sonra insan kendini düzenli hareket ile düzensiz hareket arasına sıkışmış hissediyor.

Düzenli olanın böldüğü bir zihin ile düzensizliğin toparladığı bir zihin sözkonusu sanki.

Yazılmış tüm metinler, yepyeni bir yapısöküm (dekonstrüksiyon) anlayışıyla yeniden okunmalı ve yeniden değerlendirilmeli; Batı’nın modernitesinin ve modern iktidarın tezgâhını (tuzaklarını) gizlisiyle saklısıyla çözebilecek devrim yolu, Gediz Akdeniz’in kaosundaki zuhura yaklaşmaktan geçiyor! Karaya vurmuş kefale dönüşebilmekten geçiyor! İşte böyle bir karmaşık ütopyaya sahip Kara Kefali.

Roman mı desem, metin mi desem bilmiyorum ama müthiş bir kitap bence Kara Kefali.

Hakikatçilere şiddetle tavsiye olunur.

Ama bu kitapta Batı uygarlığı çıplak, bunu da baştan bilin. ***
Gediz Akdeniz - 6/10/2015

4 Şubat 1947’de İstanbul (Üsküdar) da doğdum. Babam Mehmet Oruç (Ö. 1976), Denizaltı Gediklisi iken ordudan ayrıldı. Annem Münire Çora (Ö.2003), İstanbul Adliyesi Zabıt kâtipliğinden emekli oldu. Baba tarafım Selanik-Samatya, anne tarafım Manastırlıdır. Annem ve babam ben iki yaşındayken ayrıldılar. O yüzden midir kardeşim olmadı?

İlkokul eğitimime Mecidiyeköy’de başladım. Beykoz Ahmet Mithat Efendi’de sürdürdüm, Kadırga İlkokul’unda tamamladım. Ortaokulum Gedikpaşa, lisem Vefa. Sonra da İstanbul Üniversitesi. Anlayacağınız yaşamım tarihi yarımada da Şehzadebaşı, Kadırga ve Sultanahmet üçgenin de geçti.

Lisedeki hocalarımız bizlerin hep İTÜ’de okuyup mühendis olmamızı isterdi.  Ben ise İstanbul Üniversitesi’nde seçimle değil rastlantıyla fizik okumaya başladım. Bu benim yaşamımın en güzel rastlantılarından biri oldu. 1968 Haziran İstanbul üniversitesi öğrenci hareketleri içinde olmam yaşamımın şanslı bir deneyimi sayarım. Ben bu olayın İstanbul Üniversitesi’nin o yıllardaki var olma ayaklanması olarak görmede de ısrarlıyım. Umarım İstanbul Üniversitesi bir gün bu vefa borcunu öder onlara.

Fizikçi olmaya yatkınlığımı ilk Türk teorik fizikçilerden ve W. Heisenberg ile çalışmaları olan  Hocam Prof. Fikret Kortel keşfetmiştir. Bana “Devrimi başkalarına bırak sen fizikçi ol.” demiştir ve beni yanına asistan olarak almıştır. Beni Abdus Salam’a tavsiye etti. Abdus Salam ICTP-İtalya, Uluslararası Teorik Fizik Merkezinde Prof. Asım Barut yanında doktora çalışmalarına başladım. Hipppiliğe merak sarmamam rağmen 1976 yılında doktoramı tamamladım.

İtalya’da ve CERN’de (İsviçre) doktora sonrası çalışmalarda bulundum. 1988 yılında Teorik Fizik Profesörü oldum. 1988 sonrası Türk Fizik Derneği Başkanı (1987-1997), Balkan Fizik Birliği Başkanı (1989-1997) olarak dernekçilik yaptım. Devlet kurumlarına ve bilim iktidar mekanizmalarına karşı bağımsız duruşumdan dolayı başıma gelmedik kalmadı.

Tabi bu ara idari görevlerde aldım.  Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Anabilim Dalı Başkanlığı (1987-2014) görevlerinde İstanbul Üniversitesi Seçilmiş Senato üyeliği (2011-2014), İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Başkanlığı (1988-1991, 2001-2007, 2011-2013) ve bulundum. Bu ara başta Kuantum Fiziği ve Parçacık Fiziği olmak üzere hemen hemen fiziğin her konusunda dersler verdim. Ayrıca Çağdaş Fizik Tarihi, Bilim Felsefesi de dersleri verdim.

 

Abdus Salam ICTP Associate Üyeliği (1980), TÜBİTAK Bilim Teşvik (1985), Uluslar arası İnsanlık Birliği Altın Karakter (1998), Balkan Fizik Birliği Onur Üyeliği (1998) ödüllerini almıştır

Casanova’dan esinlenerek 1997 yılında Prag’da gezi yazıları yazmaya karar verdim. Bunları Git-Leman dergisinde yayınladım. Ağaçkakan, Özgür Hayat, Afutbol’de, Davetsiz Misafir dergisinde kaos ve simülasyon felsefesiyle ilgili ilk bilim felsefesi denemelerine başladım. Daha sonra “Düzensiz Duyarlı İnsan Davranışları (Kaotik Farkındalık)” simülasyon kuramımla ilgili çeşitli dergi ve editörel kitaplarda makaleler yayınlamaya başladım. Bu düşüncelerimin hikayeleşmiş versiyonlarını “7 Hariç” kitabımda (Everest yayınları, 2007) yayınladım . Tayfun Gönül ile bu kuramım üzerine söyleşi yaptık. Daha sonra bunu kitaplaştırdık (Düzenden Kaosa ZUHUR, Kaos yayınları, 2008). Postmodern olarak adlandırılan ilk romanımı yayınladım (Kara Kefali, Everest Yayınları, 2011).

Yeşil siyasi, çevreci protest hareketler içinde yer aldım. 2000 yılında bağımsız bilim ve felsefe topluluğunu olan Düzensiz Sistemler Çalışma grubunu başlattım. Bu topluluk ilk sempozyumunu 2001 yılında Karaburun’da yaptı. Daha sonra topluluk temel bilimler üzerine olan buluşmaları Karaburun’da bırakarak felsefe üzerine olanlarını Yalıkavak’a (2008) ve daha sonra edebiyat ve sanat üzerine olanlarını Teos-Seferihisar’a (2012).’a buluşmalarına kaydırdı. Halen bu etkinlikler her yıl sürmektedir. 2007’den bu yana Gümüşlük Akademisi-Bodrum’da “Kaos’dan Kozmos’a” atölye çalışmasının koordinatörlüğünü yapmaktayım.

04 Şubat 2014’de yaş nedeniyle İstanbul Üniversitesi’nden emekliye ayrıldım. Aynı tarihte yeri yurdu olmayan, elemanı tek benim olduğum sanal adresli “Düzensiz Sistemler Enstitüsü” kurdum. Halen yukarıdaki çalışma grubu etkinliklerinde yer alıyorum, sunumlar yapıyorum, seminerler veriyorum. Özellikle protest hareketlerden insan davranışlarına kadar  “Kaotik Farkındalık” kuramımın denemelerine devam ediyorum. Biraz da içinde kendiminin olduğu romanlar yazmaya çalışıyorum. Parçası olduğum İstanbul’un karmaşıklığı bana “çek git aramızdan artık “ demedikçe yaşamımı İstanbul’da sürdürmek niyetindeyim.

- 12/4/2015
- 4/15/2016
- 5/18/2016


AWARDS

"IOAN URSU Medal of Honor" Balkan Physical Union (BPU), Sofia, 2018

“Honour Member” Balkan Physical Union (BPU), 1998

Golden Charter of Humanism International League of Humanists, USA- Basna-Herzogovina 1998

"State Junior Prize" Turkish Scientific and Technical Research Council (TÜBİTAK), Turkey 1985

"Associate Member" International Center for Theoretical Physics (ICTP), Italy 1980

Ben Kefalleşmemişken, yani daha sizin gibi bir ilarya iken, bende suyun yukarısına karşı büyük bir merak başlamıştı.
Gediz Akdeniz, Kara Kefali

PUBLICATIONS


Lecture Notes
Essais
International Publications

1) "Magnetic Mono-Pole on Projective Space", PhD. Thesis, the University of Istanbul, Turkey (1976) and Jour. of Istanbul Univ., C44,157 (1979).

2) "Classical Solutions For Fermionical Models", (with A. Smailagic), II Nuova Cimento, 51A, 345 (1979).

3) "Gauge Invariant Formulation of Dyonium Hamiltonian on the Sphere S(3)" (with A. O.Barut), Lett. Al Nuovo Cim., 26, 627 (1979).

4) "A New Class of Meronic Solutions" (with O. Oguz), Lett. al Nuova Cim., 28, 343 (1980).

5) "Monopoles And Twisted Sigma Models" (with M. Goodman and R.Percacci), Phys. Lett., 96B, 144 (1980).

6) "Functional Determinant for The Thirring Model with Instantons" (with M. Hortacsu), II Nuova Cim., 59A, 181 (1980).

7) "On Classical Solutions of Gursey’s General Conformal Invariant Spinor Model", Lett. al Nuova Cim., 33, 40 (1982).

8) "Classical Solutions in Conformal Invariant Fermionic Models" TUBITAK Complitly Integrable Systems Coll. Notes, Edited M.Hortacsu, Istanbul (1982).

9) "Stability of Merons in Spinor Models" (with M.Hortacsu), Phys. Lett., 114B, 245 (1982).

10) "A Semi-Clasical Approach to the Stability of Gravity" Bogaziçi University Journal, 10,1 (1983).

11) "On the Quantization of Gursey Model" (with M.Arık, M. Hortacsu, M. Durgut, N. Pak and S. Kaptanoğlu), Phys. Lett., 116B, 41 (1982).

12) "A pure Spinor Model with Composite Gluons" (with M.Arık, M. Hortacsu, M. Durgut, N. Pak and S. Kaptanoglu), Phys. Lett, 116B, 41 (1982).

13) "Gauge Bosons as Composites of Fermions" (with M.Arık, M. Hortacsu and N. Pak), Phys. Lett., 124B 79 (1983).

14) "Quantization of a Conformal Invariant Pure Spinor Model" ICTP Preprint IC/82/106 (1982) (Unpublished).

15) "A MeronDeterminant Calculation" (with M. Hortacsu), Lett.,al Nuovo Cim., 36, 197 (1983).

16) "Stability of Merons in Gravitational Model" (with A.Hacinliyan

17) "New Meron Type Solutions" (with M. Hortacsu),Lett. M. Phys., 7,295(1983).

18) "Merons in Generally Covariant Model with Gursey Term" (with A.

19) "Stability of Gravitational Merons" (with A.Hacinliyan and J.Kalayci),Phys. Lett., 125B,291 (1984).

20) "On the Potential of Induced Gravity" (with A. Hacinliyan and J.Kalayci), Phys. Lett., 145B, 49 (1984).

21) "Dynamics of Conformal Gravity with Meron" (with A. Hacinliyan and J. Kalaycı), II Nuovo Cim., 90A, 98 (1985).

22) "Instantons in Two Dimensional Conformal Invariant Model withLiouville Term" (with C. Dane), Lett. M. Phys., 9, 201 (1985).

23) "Phase Transition in Conformal Gravity with Cosmological Time Background" (with A. Hacinliyan and J. Kalaycı), Phys. Lett., 158B, 281 (1985).

24) "Possible Schemes of the Evolution of Universe in Conformal Gravity with Spontaneously Changing Cosmological Constant" (with A. Hacinliyan and J. Kalaycı), Phys. Lett.,160B, 256 (1986).

25) "A Possible Evolution Scheme for the Universe in Conformal Gravity" contributed talk given at the EPSHEP 85, Bari, Italy (1985) and ICTP Trieste.

26) "Possible Evolution Scheme in Short Distance Gravity" (with A. Hacinliyan and J. Kalaycı) This Paper is dedicated to Prof. Ratif Berker on the Occasion of his seventy-fifty birthday (1986), Bulletin of the Tech. Univ. Istanbul, 40 191 (1987).

27) "A possible Scheme of the Universe and the Anharmonic Oscillator" (with A.Hacinliyan and J. Kalaycı), Istanbul Preprint 1985, Submitted in J. Phys.A. (1985)

28) "On the Classical Solutions of non-linear Spinor Scalar Sigma Model" (with O.Cerezci), Jour. Istanbul Univ., 50C, 7 (1986).

29) "Possible Inflationary Solution to the Short Distance Gravity" (with A. Hacinliyan and J. Kalaycı) ICTP Trieste Preprint IC/86/291 (1986).

30) "Phase Transitions in NQR Models" (with A. Erginsav and Hayati Budak), Contributed paper given in V. NQR Conference, Munih-Germany (1986).

31) "Conformal Field Theories on the Hypercone" Contributed paper given at 7th Int. Cong. Math. Phys.,Marseille- France (1986).

32) "Spontaneously Broken Conformal Symmetry and the Non-linear Spinor-Scalar Sigma Model" (with T. Aciktepe and J. Kalayci) Bulletin of the Tech. Univ.Istanbul, 40, 781 (1987).

33) "Conformal Covariant Coupled non-linear Field Theory on the Hypercone: Vacuum Solutions And Quantization of Normal Modes" (with A.O. Barut at al), Modern Phys. Lett., A3, 161 (1988).

34) "Finite Energy Solutions of Non-linear Pure Spinor Theories", (with A. O. Barut, E. Okan and G. Tezor), Trakya Univ. Preprint, Edirne (1988).

35) "The Structural Properties of the Alkali-Halides at the Freezing Point" (with S Dalgıc at all) paper to be Presented NATO-ASI on "A Methodological Approach Applications" Maritta-Italy (1988).

36) "Instantons in two-dimensional Theories with Gravity", Invited Talk given at II. International Cittagong Physics Conference, Cittagong-Bengladesh (1988).

37) "Eigenmodes for Fluctuations About Clasical Solutions in the Generalized Liouville Equations" (with C.Dane and M.Hortacsu) Phys. Rew. D37, 3074 (1988).

38) "Instantons and Eigenmodes in a Two-Dimensional Theory of Gravity with Torsions" (with A.Kizilersu and E.Rizaoglu) Phys. Lett., 215B, 81 (1988).

39) "New Solutions in a String Model with Dynamical Geometry and Torsion" (with A.Kizilersu and E.Rizaoglu) Jour. Istanbul Univ., 53C, 13 (1989).

40) "Fermions in A Two-dimensional Theory with Gravity" (with A. Kızılersü and E. Rızaoğlu) Lett.Math. Phys., 17, 315 (1989).

41) "On the Numerical Solutions of Vilenkin's String Loop Equation in Robertson Walker Metric" (with H.Mutus and E.Rizaoglu) Phys. Lett., 237B, 192 (1990).

42) "Coasting Kaluza-Klein Cosmology", (with M.Arik, H.Mutus and E.Rizaoglu) Modern Physics Lett. 6A, 1543 (1991).

43) "Stability of the Static Solitons in a Pure Spinor Theory with Fractional Non-Linearities" (with A. O. Barut, J. Kalayci, S.E. Okan and G. Tezgör) Int. Journal of Modern Phys. 5A, 187 (1990).

44) "On the Evolution of Quasars in a String Dominted Universe" (with E.Rizaoglu, H.Mutus and S. Erbil) Modern Physics Lett. , 6A, 9 (1991).

45) "Canonical Descriptation of a Two-Dimensional Gravity", (with O.F.Dayı and A.Kızılersu) Modern Phys. Lett. 7A, 1757 (1992).

46) "Costing Big Bang"(with M.Arik and E.Rizaoglu) Phys. Lett. 321B, 329 (1995).

47) "Physics in Balkans" paper presented in 4 seas conference 25June-1July,Trieste Italy (1995).

48) "Global Circumstances And the Role of Physics in Balkans", RACIP2 Proceedings, Ed. H.Toki, Tokyo-Japan p.74 (1996).

49) "Counter Balancing Globalization" Europhysics News, vol. 27/6 (1996).

50) "Globalization in Physics and Balkans" Fizikai Szemke, vol.8 p. 271 (1997).

51) """Ethics in Science and Balkans"" paper presented in Puwgash Workshop; 7-8 February 1998, Debrecen, Hungary (1998)."

52) """The Role of Science in Balkans"" paper presented in International Humanist Unity Conference 23-16 May 1998, Sarajevo, Bosna-Herzogovina."

53) "Globalization in Physics and It's Role in South", Intrenational Conference on New Technologies in Physics Education Proceedings, Eds. J.Huo and S.Xiang, Hefei-China, p. 221-226 (1999).

54) "Globalization in Science Education", International Conference on Science Education for 21st Century Proceedings, Eds. K.Papp and Z.Varga, Szeged-Hungary, p. 95-100 (1999).

55) """Science and Balkan"" paper presented in VOLTA'99 Conference

56) """On the Nonlinear Dynamics of Instantons in a Conformal Non-Linear Spinor Model"" paper presented in XIII International Congress on Mathematical Physics 17 to 22 July 2000 Imperial College London, UK."

57) "On the Chaotic Dynamics of Instantons-like Spinors" paper presented in NATO ARW on "Nonlinearity and Disorder: Theory and Applications" 6-12 October 2000, Tashkent, Uzbekistan.

58) “Being in Harran”, İnternational Harran World Philosophy Day Proceedings, Ed. Z. Karahan, SanlıUrfa-Turkey (2002)

59) """The Relation Between Science and Powers During the Period from

60) “An Observation on the Rat Pneumocardiogram with nonlinear structure”, T. Zeren, M. Özbek, N. Ekerbiçer, K. G. Akdeniz, Turkish Journal of Biochemistry, 28 (3),194, 2003

61) “The Role of Fibonacci Sequence in the Transport of Bose-Einstein Condensate Atoms in Optical Lattice”, Ekşioğlu Y., Akdeniz, K.G.; CP899, Sixth International Conference of the Balkan Physical Union, edited by S.A. Çetin and I. Hikmet, American Institute of Physics, p:597 (2006).

62)  Akdeniz, K.G. Post-Physicist Manifesto. Istanbul: Istanbul University Sociology Journal, 3, p.15-18. (2007).

63) “Sensitively Recorded Breathing Signal of Rat and Its Nonlinear Dynamics”, Zeren T., Özbek M., Ekerbiçer N., Yalçın G.Ç., Akdeniz, K.G.; Journal of Biochemical and Biophysical Methods, 70, 573-577 (2007).

64) “Chaotic Dynamics of Gürsey Instantons in Phase Space” K. G. Akdeniz Fatma Aydoğmuş, Serap Sağaltıcı and Cem Önem; paper presented in International Congress “Nonlinear Dynamical Analysis – 2007” dedicated to the 150th anniversary of Academician A. M. Lyapunov 2007 June 4-8 ,Saint-Petersburg State University, Russia.

65) “The Post-Physicist in Harran”; paper presented in Utopia 2007: 8th International Conference of the Utopian Studies Society, July 12-14th 2007, Plymouth University, UK.

66) “Post-Fizikçi Manifestosu”, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Dergisi, 3.Dizi, 15.sayı, 2007/2, 31-39.

67) “Post Fizikçi; (Atom Altı) Fizikçinin Yeni Halleri”, Nükleer Enerji Sempozyumu, Mersin Üniversitesi,19-20 Ekim 2007, Mersin.

68) “On The Duffing Type Behaviors of Gursey Instantons”, Fatma Aydoğmuş, K.Gediz Akdeniz, Serap Sağaltıcı, Cem Önem, Beykent University Journal of Science and Technololgy (BUJST), vol.3, no.1, 120-126, 2009.

69) “Siborgun Gelecek Halleri: Simülakr ve Zuhur“, Bedende Kıpırdanmalar, Edits., Gülnur Elçik ve Tuğba B. Özenç, Varlık Yayınları (2010).

70) “The Role of Coupling Constant in the Evolution of Thirring Instantons”, Canbaz Beyrul, Önem Cem, Aydoğmuş Fatma, Akdeniz K. Gediz, Balkan Physics Letters, 15 (1), 151061, 2009.

71) “Simülasyon Dünyasında Felsefi Düşüncenin Karmaşık Yazgısı ve Nietzsche'nin Yaşam Felsefesi Üzerine Bir Deneme”, Bahar 2010, Cogito, Yapı Kredi Yayınları.

72)  "Disorder in Complex Human System", K.Gediz Akdeniz, Proceedings of the Conference in Honour of Murray Gell-Mann's 80th Birthday Quantum Mechanics, Elementary Particles, Quantum Cosmology and Complexity, edited by H Fritzsch and K K Phua, World Scientific Publishing, p. 630-637 (2010).

73)  "q-Gaussian Analysis in Complex Polymers", G.Cigdem Yalcin, Yani Skarlatos and K.Gediz Akdeniz, Proceedings of the Conference in Honour of Murray Gell-Mann's 80th Birthday Quantum Mechanics, Elementary Particles, Quantum Cosmology and Complexity, edited by H Fritzsch and K K Phua, World Scientific Publishing, p. 669-672 (2010).

74) “From Simulakr to Zuhur in Complex Utopias”, Utopia 2010: 11th International Conference of the Utopian Studies Society, Marie Curie SkłodowskaUniversity, 7-10 July 2010, Lublin-Poland.

75) “The New Identities of the Physicist: Cyborg-Physicist and Post-Physicist”, Proceedings of the Conference World International Conference of Technology and Education (WICTE-2010), Beirut-Lebanon

76) "The Possible New Identitiesin Science and Philosophy", Proceedings of the 11th International & 6th Greek History, Philpsophy and Science Teaching Joint Conference, Thessaloniki, 1-5 July 2011, Edited by Fanny Seroglu at all. p 34-38, 2011.

77) “Ion–Cyclotron Resonance Frequency Interval Dependence on the O VI Ion Number Density in the North Polar Coronal Hole 1.5R–3R Region”, Özgür Gültekin, Emine Rizaoglu and K. Gediz Akdeniz, Journal of Astrophysics and Astronomy, 34, 4, 2011.

78) “Simülasyon Dünyasında Çingeneler Zamanı Üzerinden Post-modern Batılı Bilginin Bir Kritiği”, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Dergisi, 3,22. 2011/1, s. 503-517 (2011).

79) "The Role of Coupling Constant in the Evolution of Thirring Instantons", Canbaz Beyrul, Onem Cem, Aydogmuş Fatma, Akdeniz K. Gediz, , Chaos Solitons & Fractals, vol. 45, 188-191, 2012.

80) “Heterodoxy and Complex Utopia”. USS-2012, Tarragona, Spain.

81) “Is “Arap Spring” a Complex Utopia” Chaos, Complexity and Leadership 2012, Edts. Erçetin, Şefika Şule, Banerjee, Santo Springer (2013).

82) "The Role of Physics in Balkan and Balkan Physical Union", Akdeniz G., Oktem Y. and Akkus B., IBAC 2013, Sarajevo-BH (2013).

83) "The Behaviours Of Gursey Instantons In Phase Space", Aydoğmuş F., Canbaz B., Önem C., Akdeniz K.G., Acta Physica Polonica B, vol.44, no.9, 2013.

84) "Simulation world and the role of media in education: a Turkish example via CERN experiments", K.Gediz Akdeniz, Sebahat Sağlık, Zeynep Gurel, 4th ICTL, Bangkok, Thailand. (2013)

85)  "q-Gaussian Analysis of The Electronic Behavior In Polymethylmetacrylate", Yalçin G.Ç., Skarlatos Y., Akdeniz K.G., Chaos, Solitons and Fractals, vol.57, pp.73-78, 2013.

86) "Simulation World and the Role of Media in Education: A Turkish Example via CERN Experiments" , Sebahat Sağlık, Zeynep Gurel and K.Gediz Akdeniz, Chaos and Complexity Theory in World Politics, Edts. Erçetin, Şefika Şule, Banerjee, Santo, Springer (2013).

87)  "New Communitarianism Movements and Complex Utopia", Chaos Theory in Politics, Eds. Banerjee S., Erçetin Ş.; Tekin, A., Springer (2014).

88)  “Chaotic Awareness in Gezi Park”, Chaos, Complexity and Leadership 2013, Edts. Erçetin, Şefika Şule, Banerjee, Santo Springer (2014).

89)  Akdeniz G&Anastasopoulos N, (2014) «Chaotic Awareness and Simulacra in the Recent Emergence of the Self-Organized Multitude»

90)  Kaotik Farkındalık Açısından Liderlik Mitinin Anonimleşmesi Ve Anarşist Adalar, A.Hıdır Eligüzel, Yağız Alp Tangün ve K. Gediz Akdeniz

91)  Akdeniz K.G., Tangün Y.A., Avrupa Sınırlarında Küresel Zuhur Olarak Mülteci,

Thesis Works

BOOKS


Edebiyat ve Sinemada Kaos ve Ötesi: Kaotik Farkındalık ve Zuhur

Neziher Yayınları ( 2019 )

Ece Ayhan Yazılarında Kaotik Farkındalık

Neziher Yayınları ( 2018 )

Elde Var Sıfır

Kaos Yayınları ( 2015 )

Düzenden Kaosa Zuhur

Kaos Yayınları ( 2008 )

Kara Kefali

Everest Yayınları ( 2008 )

7 HARİÇ

Everest Yayınları ( 2007 )

NEWS & EVENTS


VISUAL MEDIA


OTHER MEDIACONTACT